Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες για τα Βραβεία Emmy και δύο ήταν οι σειρές που κατάφεραν να συγκεντρώσουν τις περισσότερες.
Ο λόγος για το “The Crown” και το “The Mandalorian”, ενώ η εταιρεία παραγωγής HBO/HBO Max συνολικά συγκέντρωσε 130 υποψηφιότητες και το Netflix 129.
Ακόμα αξίζει να σημειωθεί ότι ανάμεσα στις υποψηφιότητες είναι και το special επεισόδιο της θρυλικής σειράς Friends: The Reunion, το οποίο απέσπασε τέσσερις.
Δείτε τις σημαντικότερες υποψηφιότητες των φετινών βραβείων:
Outstanding lead actor in a limited series or TV movie
- Paul Bettany, “WandaVision”
- Hugh Grant, “The Undoing”
- Ewan McGregor, “Halston”
- Lin-Manuel Miranda, “Hamilton”
- Leslie Odom Jr., “Hamilton”
Outstanding lead actress in a limited series or TV movie
- Michaela Coel, “I May Destroy You”
- Cynthia Erivo, “Genius: Aretha”
- Elizabeth Olsen, “WandaVision”
- Anya Taylor-Joy, “The Queen’s Gambit”
- Kate Winslet, “Mare of Easttown”
Outstanding lead actor in a comedy series
- Anthony Anderson, “Black-ish”
- William H. Macy, “Shameless”
- Michael Douglas, “The Kominsky Method”
- Jason Sudeikis, “Ted Lasso”
- Kenan Thompson, “Kenan”
Outstanding lead actress in a comedy series
- Jean Smart, “Hacks”
- Kaley Cuoco, “The Flight Attendant”
- Tracee Ellis Ross, “Black-ish”
- Aidy Bryant, “Shrill”
- Allison Janney, “Mom”
Outstanding lead actor in a drama series
- Sterling K. Brown, “This Is Us”
- Jonathan Majors, “Lovecraft Country”
- Josh O’Connor, “The Crown”
- Regé-Jean Page, “Bridgerton”
- Billy Porter, “Pose”
- Matthew Rhys, “Perry Mason”
Outstanding lead actress in a drama series
- Uzo Aduba, “In Treatment”
- Olivia Colman, “The Crown”
- Emma Corrin, “The Crown”
- Elisabeth Moss, “The Handmaid’s Tale”
- Mj Rodriguez, “Pose”
- Jurnee Smollett, “Lovecraft Country”
Outstanding reality/competition series
- “The Amazing Race”
- “Nailed It!”
- “RuPaul’s Drag Race”
- “Top Chef”
- “The Voice”
Outstanding variety talk series
- “Last Week Tonight With John Oliver”
- “The Late Show With Stephen Colbert”
- “Conan”
- “The Daily Show With Trevor Noah”
- “Jimmy Kimmel Live!”
Outstanding limited Series
- “WandaVision”
- “Mare of Easttown”
- “I May Destroy You”
- “The Underground Railroad”
- “The Queen’s Gambit”
Outstanding comedy series
- “Black-ish”
- “Cobra Kai”
- “Emily in Paris”
- “Hacks”
- “The Flight Attendant”
- “The Kominsky Method”
- “Pen15”
- “Ted Lasso”
Outstanding drama series
- “The Boys”
- “Bridgerton”
- “The Crown”
- “The Handmaid’s Tale”
- “Lovecraft Country”
- “The Mandalorian”
- “Pose”
Variety Special (Pre-Recorded)
- Bo Burnham: Inside (Netflix)
- David Byrne’s American Utopia (HBO)
- 8:46 – Dave Chappelle (Netflix)
- Friends: The Reunion (HBO Max)
- Hamilton (Disney Plus)
- A West Wing Special to Benefit When We All Vote (HBO Max)